KIZIL KARANFİLLER
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KIZIL KARANFİLLER

DEVRİM YÜRÜYÜŞÜMÜZ SÜRÜYOR

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

ERNESTO'NUN YAYINLARI - 1

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

ERNESTO'NUN YAYINLARI - 1 Empty
MesajKonu: ERNESTO'NUN YAYINLARI - 1   ERNESTO'NUN YAYINLARI - 1 Icon_minitimePtsi Nis. 18, 2011 6:21 pm

ERNESTO'NUN YAYINLARI - 1 1169_85_0_50099

Kitap Adı : Afrika Rüyası

Yazar : Ernesto Che Guevara

Kitap Hakkında

Che Kongo 'dan ayrılmak üzere Tanganika Gölü 'nü son defa geçerken bunları yazıyordu günlüğüne. Che 'nin Kongo 'da savaşarak geçirdiği yedi ayda tuttuğu bu savaş günlüğü bir rüyanın emperyalizme karşı mücadeleyi dünyanın başka köşelerindeki ve Latin Amerika 'daki devrimci dalgayı Afrika 'ya yayma rüyasının öyküsüdür. Fakat Che 'nin kendi sözleriyle "bir başarısızlığın öyküsü" haline de dönüşen bir rüyadır bu.
Yine de Che bu deneyime çok büyük bir önem atfediyor; Kongo 'da karşılaşılan zorlukların gelişme düzeyi düşük ülkelerin devrimci hareketleri açısından paha biçilmez önemde bir örnek oluşturduğunu gelecekteki hareketlerin bu derslerden mutlaka yararlanmaları gerektiğini düşünüyordu. Hatta buradaki ilkel durumu Küba 'da devrim yürüyüşü ilk başladığında Sierra Maestra 'ya çıktıkları zamanki duruma benzettiğini söylüyordu.
En çarpıcı olanı da Küba Devrimi 'ni zafere taşıyan Yankee emperyalizmine tavizsizce kafa tutan bütün dünyanın efsanevi gerilla lideri sıfatıyla selam durduğu Che 'nin bu kadar geri bir tutumunun samimiliği ve kendisiyle hesaplaşırken kelimelerinden yansıyan çocuksu acemilik...
Che 'nin Kara Kıta 'da geçirdiği yedi ayın kendi kaleminden aktardığı öyküsü olan Afrika Rüyası otuz beş yıl sonra dünyayla aynı zamanda Türkiyeli okuyucunun karşısında...

---------------------------------------------------------------------------------

ERNESTO'NUN YAYINLARI - 1 3225_85_0_36802

Kitap Adı : Askeri Yazılar

Kitap Hakkında

Küba 'da Che dediğimiz komutan Ernesto Guevara 1960 'da yayınlanan Gerilla Savaşı adlı eserinde "Gerilla hareketi kesin gizlilik düşmana bilgi sızdırmama temeline dayanmalıdır:" diye yazıyordu. Che 'nin bizzat öğütlediği bu "kesin gizlilik" "düşmana bilgi sızdırmama" ilkelerine bağlı kalarak hayatının son yıllarını adadığı yeni devrimci çalışmalar onun için yazdıklarımı düzeltmesini ve istenen sunuş biçiminde düzenlemesini engelledi.

---------------------------------------------------------------------------------

ERNESTO'NUN YAYINLARI - 1 Bellekteki1_turkkitap.de

Kitap Adı : Bellekteki Che

Kitap Hakkında

Daha Önce Yayınlanmamış Fotoğraflarıyla...

Yoldaş ailem İspanya 'nın hangi bölgesinden geliyor gerçekten bilmiyorum. Elbette atalarım çok önce çıktılar oradan bir ayakları geride kaldı ötekisi ileride; ama ben onlara ait bilgileri saklamadıysam bu durumun gereksizliğindendir. Yakın akraba olduğumuzu sanmıyorum ama dünyada gerçekleşen herhangi bir adaletsizlik karşısında eğer siz de öfkeyle titriyorsanız yoldaşız demektir ve bu çok daha önemlidir.

Devrimci selamlarla vatan yahut ölüm. Kazanacağız!
Kmtn. Ernesto Che Guevara.

ERNESTO'NUN YAYINLARI - 1 7221_85_0_36807

Kitap Adı : Bolivya Günlüğü

Kitap Hakkında

Gerilla yaşamı boyunca gözlemlerini bir günlüğe not etmek Che 'nin alışkanlığıydı. Sarp ve engebeli yollarda nemli ormanlarda uzun yürüyüşlerden sonra sırt çantalarının silahlarının cephanelerinin ağırlığı altında ezilen adamlar bir dakikalık molalarda dinlerirken ya da yorucu bir günün sonunda kamp kurmak için yukarıdan emir aldıklarında Che 'yi (kübalılar baştan beri ona sevecenlikle böyle diyorlardı) küçük bir cep defteri çıkarıp doktorlara özgü okunaksız yazısıyla izlenimlerini yazarken görürlerdi.

ERNESTO'NUN YAYINLARI - 1 Buyuk_tartisma

Kitap Adı : Büyük Tartışma

Kitap Hakkında

"Bu XX. Ölüm yıldönümümde benim alçakgönüllülükle istediğim şey Che 'nin ekonomiyle ilgili düşüncesinin bilinmesi; Burada Latin Amerika 'da bilinsin dünyada bilinsin; gelişmiş kapitalist dünyada üçüncü dünya ülkelerinde ve sosyallist dünyada oralarda da bilinsin! Bizim değişik türden bir sürü metin ve çok sayıda kitap okumamız gibi sosyalist cephe de Cge 'nin ekonomiyle ilgili düşüncesini bilsin. Bilsinler! Hemen alip kullansınlar demiyorum buna karışmaya hakkımız yok; herkesin kendi ülkesine en uygun düşünceyi kuramı tez alması gerekir. Herkesin kendisine en uygun olan yöntemi ya da sistemi uygulama hakkına sonuna kadar saygı duyuyorum! Sadece istiyorum ki fikirlerin çarpıştığı eğitimli bir ülkede eğitimli bir dünyada Che 'nin ekonomiyle ilgili düşüncesi bilinsin."

https://kizilkaranfiller.yetkin-forum.com

ERNESTO'NUN YAYINLARI - 1
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ERNESTO'NUN YAYINLARI - 5
» ERNESTO'NUN YAYINLARI - 6
» ERNESTO'NUN YAYINLARI - 4
» ERNESTO'NUN YAYINLARI - 3
» ERNESTO'NUN YAYINLARI - 2